Bourns Inc. SRP4020TA-5R6M
Part No.:
SRP4020TA-5R6M
Package:
2-SMD
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP4020TA-5R6M.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 2.2A 125MOHM SMD
Comments
SRP4020TA-5R6M Specifications
Series:
SRP4020TA
Package/Case:
2-SMD
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
125mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)