Bourns Inc. SRP4030FA-1R0M
Part No.:
SRP4030FA-1R0M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP4030FA-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 11A 10.1 MOHM SMD
Comments
SRP4030FA-1R0M Specifications
Series:
SRP4030FA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
6.8A
DC Resistance (DCR):
10.1mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
58MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)