Bourns Inc. SRP4030FA-6R8M
Part No.:
SRP4030FA-6R8M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP4030FA-6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 4A 74.1 MOHM SMD
Comments
SRP4030FA-6R8M Specifications
Series:
SRP4030FA
Package/Case:
Nonstandard
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
DC Resistance (DCR):
74.1mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
26MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)