Bourns Inc. SRP5015TA-2R2M
Part No.:
SRP5015TA-2R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5015TA-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 4A 52 MOHM SMD
Comments
SRP5015TA-2R2M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP5015TA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
52mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
48MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)