Bourns Inc. SRP5020TA-4R7M
Part No.:
SRP5020TA-4R7M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5020TA-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.8A 116MOHM SMD
Comments
SRP5020TA-4R7M Specifications
Series:
SRP5020TA
Material - Core:
Metal
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
5A
DC Resistance (DCR):
116mOhm Max
Q @ Freq:
18 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)