Bourns Inc. SRP5030CA-1R0M
Part No.:
SRP5030CA-1R0M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5030CA-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 12.2A 7.6 MOHM SMD
Comments
SRP5030CA-1R0M Specifications
Series:
SRP5030CA
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12.2 A
Current - Saturation (Isat):
16.5A
DC Resistance (DCR):
7.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)