Bourns Inc. SRP5030CA-4R7M
Part No.:
SRP5030CA-4R7M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5030CA-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 5.9A 36.3MOHM SM
Comments
SRP5030CA-4R7M Specifications
Series:
SRP5030CA
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.9 A
Current - Saturation (Isat):
8.2A
DC Resistance (DCR):
36.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
21MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)