Bourns Inc. SRP5030T-1R0M
Part No.:
SRP5030T-1R0M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5030T-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 7A 14 MOHM SMD
Comments
SRP5030T-1R0M Specifications
Series:
SRP5030T
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
11A
DC Resistance (DCR):
14mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)