Bourns Inc. SRP5030T-2R2M
Part No.:
SRP5030T-2R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5030T-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD
Shipping
Inventory:610
Comments
SRP5030T-2R2M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP5030T
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
35mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)