Bourns Inc. SRP5030T-5R6M
Part No.:
SRP5030T-5R6M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5030T-5R6M.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 4.25A 63MOHM SMD
Comments
SRP5030T-5R6M Specifications
Series:
SRP5030T
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.25 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
DC Resistance (DCR):
63mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)