Bourns Inc. SRP5030T-6R8M
Part No.:
SRP5030T-6R8M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5030T-6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 4A 76.2 MOHM SMD
Comments
SRP5030T-6R8M Specifications
Series:
SRP5030T
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
4.3A
DC Resistance (DCR):
76.2mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)