Bourns Inc. SRP5030WA-100M
Part No.:
SRP5030WA-100M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5030WA-100M.pdf
Description:
IND POWER HC 10UH 3A SHLD
Shipping
Inventory:758
Comments
SRP5030WA-100M Specifications
Series:
SRP5030WA
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
2.4A
DC Resistance (DCR):
111mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.207" W (5.50mm x 5.25mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)