Bourns Inc. SRP5050FA-150M1
Part No.:
SRP5050FA-150M1
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5050FA-150M1.pdf
Description:
IND,6X5.7X4.8MM,15UH20%,4A,SHD
Comments
SRP5050FA-150M1 Specifications
Series:
SRP5050FA
Material - Core:
Metal
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
DC Resistance (DCR):
66mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)