Bourns Inc. SRP5050FA-5R6M
Part No.:
SRP5050FA-5R6M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5050FA-5R6M.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 7.2A 24.2MOHM SM
Comments
SRP5050FA-5R6M Specifications
Series:
SRP5050FA
Material - Core:
Metal
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.2 A
Current - Saturation (Isat):
8.6A
DC Resistance (DCR):
24.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)