Bourns Inc. SRP5050FA-8R2M
Part No.:
SRP5050FA-8R2M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP5050FA-8R2M.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 6.1A 32.5MOHM SM
Comments
SRP5050FA-8R2M Specifications
Series:
SRP5050FA
Material - Core:
Metal
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.1 A
Current - Saturation (Isat):
7.2A
DC Resistance (DCR):
32.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)