Bourns Inc. SRP6030CA-2R2M
Part No.:
SRP6030CA-2R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6030CA-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 10A 12.2MOHM SMD
Comments
SRP6030CA-2R2M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP6030CA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
15.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
12.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
29MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)