Bourns Inc. SRP6030VA-6R8M
Part No.:
SRP6030VA-6R8M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6030VA-6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 6A 50 MOHM SMD
Comments
SRP6030VA-6R8M Specifications
Series:
SRP6030VA
Material - Core:
Metal
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)