Bourns Inc. SRP6050CA-3R3M
Part No.:
SRP6050CA-3R3M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6050CA-3R3M.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 11A 12.5MOHM SMD
Shipping
Inventory:958
Comments
SRP6050CA-3R3M Specifications
Series:
SRP6050CA
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
12.5A
DC Resistance (DCR):
12.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)