Bourns Inc. SRP6050CA-4R7M
Part No.:
SRP6050CA-4R7M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6050CA-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 8.5A 18.4MOHM SM
Shipping
Inventory:694
Comments
SRP6050CA-4R7M Specifications
Series:
SRP6050CA
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
10.5A
DC Resistance (DCR):
18.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)