Bourns Inc. SRP6060FA-100M
Part No.:
SRP6060FA-100M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6060FA-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 7A 29.3 MOHM SMD
Comments
SRP6060FA-100M Specifications
Series:
SRP6060FA
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
7.6A
DC Resistance (DCR):
29.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)