Bourns Inc. SRP6060FA-8R2M
Part No.:
SRP6060FA-8R2M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6060FA-8R2M.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 8A 24.8 MOHM SMD
Comments
SRP6060FA-8R2M Specifications
Series:
SRP6060FA
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
8.5A
DC Resistance (DCR):
24.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)