Bourns Inc. SRP6540-150M
Part No.:
SRP6540-150M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6540-150M.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 2.9A 121 MOHM SMD
Comments
SRP6540-150M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP6540
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
2.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
121mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)