Bourns Inc. SRP6540-2R2M
Part No.:
SRP6540-2R2M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6540-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 9A 15.5 MOHM SMD
Comments
SRP6540-2R2M Specifications
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
9A
DC Resistance (DCR):
15.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)