Bourns Inc. SRP6540-3R3M
Part No.:
SRP6540-3R3M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6540-3R3M.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 6.5A 23 MOHM SMD
Comments
SRP6540-3R3M Specifications
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.5 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
23mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)