Bourns Inc. SRP6540-4R7M
Part No.:
SRP6540-4R7M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6540-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 6A 33.5 MOHM SMD
Comments
SRP6540-4R7M Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
DC Resistance (DCR):
33.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)