Bourns Inc. SRP6540-5R6M
Part No.:
SRP6540-5R6M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6540-5R6M.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 5.5A 38 MOHM SMD
Comments
SRP6540-5R6M Specifications
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
38mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)