Bourns Inc. SRP6540-8R2M
Part No.:
SRP6540-8R2M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP6540-8R2M.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 4.5A 50.5MOHM SM
Comments
SRP6540-8R2M Specifications
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
5A
DC Resistance (DCR):
50.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)