Bourns Inc. SRP7028A-1R5M
Part No.:
SRP7028A-1R5M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP7028A-1R5M.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD
Comments
SRP7028A-1R5M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP7028A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
18A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
15mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
38MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)