Bourns Inc. SRP7028A-220M
Part No.:
SRP7028A-220M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP7028A-220M.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 2A 190 MOHM SMD
Comments
SRP7028A-220M Specifications
Series:
SRP7028A
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
DC Resistance (DCR):
190mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)