Bourns Inc. SRP7030-1R0M
Part No.:
SRP7030-1R0M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP7030-1R0M.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 11A 0.01OHM SMD
Comments
SRP7030-1R0M Specifications
Series:
SRP7030
Material - Core:
Iron
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
15A
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)