Bourns Inc. SRP7030-2R2M
Part No.:
SRP7030-2R2M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP7030-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 8A 0.02OHM SMD
Comments
SRP7030-2R2M Specifications
Series:
SRP7030
Material - Core:
Iron
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
12A
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)