Bourns Inc. SRP7030CA-3R3M
Part No.:
SRP7030CA-3R3M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP7030CA-3R3M.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 10A 0.018OHM SMD
Shipping
Inventory:160
Comments
SRP7030CA-3R3M Specifications
Series:
SRP7030CA
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
15A
DC Resistance (DCR):
18mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Flat Wire, High Saturation
Size / Dimension:
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)