Bourns Inc. SRP7030CA-4R7M
Part No.:
SRP7030CA-4R7M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP7030CA-4R7M.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 9A 0.0267OHM SMD
Comments
SRP7030CA-4R7M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP7030CA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
13.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
26.7mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
18MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Flat Wire, High Saturation
Size / Dimension:
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)