Bourns Inc. SRP7030CA-5R6M
Part No.:
SRP7030CA-5R6M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP7030CA-5R6M.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 7.3A 0.0332OHM
Shipping
Inventory:122
Comments
SRP7030CA-5R6M Specifications
Series:
SRP7030CA
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.3 A
Current - Saturation (Isat):
12.5A
DC Resistance (DCR):
33.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Flat Wire, High Saturation
Size / Dimension:
0.307" L x 0.299" W (7.80mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)