Bourns Inc. SRP7050AA-6R8M
Part No.:
SRP7050AA-6R8M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP7050AA-6R8M.pdf
Description:
IND,7.3X6.6X4.8MM,6.8UH20%,9A,SH
Shipping
Inventory:590
Comments
SRP7050AA-6R8M Specifications
Series:
SRP7050AA
Material - Core:
Metal
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
7.6A
DC Resistance (DCR):
36mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)