Bourns Inc. SRP7050TA-1R5M
Part No.:
SRP7050TA-1R5M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP7050TA-1R5M.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 12A 9 MOHM SMD
Shipping
Inventory:371
Comments
SRP7050TA-1R5M Specifications
Series:
SRP7050TA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
16.5A
DC Resistance (DCR):
9mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
43MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)