Bourns Inc. SRP7050TA-470M
Part No.:
SRP7050TA-470M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRP7050TA-470M.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 1.9A 330 MOHM SMD
Comments
SRP7050TA-470M Specifications
Series:
SRP7050TA
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
DC Resistance (DCR):
330mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)