Bourns Inc. SRR0735HA-180M
Part No.:
SRR0735HA-180M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR0735HA-180M.pdf
Description:
IND 18UH 1.4A SHLD
Comments
SRR0735HA-180M Specifications
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
125mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.146" (3.70mm)