Bourns Inc. SRR0735HA-560M
Part No.:
SRR0735HA-560M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR0735HA-560M.pdf
Description:
IND 56UH 0.78A SHLD
Comments
SRR0735HA-560M Specifications
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
780 mA
Current - Saturation (Isat):
800mA
DC Resistance (DCR):
350mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.146" (3.70mm)