Bourns Inc. SRR0735HA-680M
Part No.:
SRR0735HA-680M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR0735HA-680M.pdf
Description:
IND 68UH 0.72A SHLD
Comments
SRR0735HA-680M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR0735HA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
720 mA
Current - Saturation (Isat):
740mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.146" (3.70mm)