Bourns Inc. SRR0906-472YL
Part No.:
SRR0906-472YL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR0906-472YL.pdf
Description:
FIXED IND 4.7MH 100MA 19 OHM SMD
Comments
SRR0906-472YL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR0906
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
100 mA
Current - Saturation (Isat):
110mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
19Ohm Max
Q @ Freq:
100 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.374" W (10.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.248" (6.30mm)