Bourns Inc. SRR1050HA-221Y
Part No.:
SRR1050HA-221Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1050HA-221Y.pdf
Description:
IND 220UH 30% 0.94A SHLD
Comments
SRR1050HA-221Y Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR1050HA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
940 mA
Current - Saturation (Isat):
940mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)