Bourns Inc. SRR1208-470YL
Part No.:
SRR1208-470YL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1208-470YL.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 2.2A 85 MOHM SMD
Comments
SRR1208-470YL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR1208
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
3.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
85mOhm Max
Q @ Freq:
24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)