Bourns Inc. SRR1210-1R0Y
Part No.:
SRR1210-1R0Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1210-1R0Y.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 11A 6 MOHM SMD
Comments
SRR1210-1R0Y Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR1210
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
16.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
6mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
85MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)