Bourns Inc. SRR1210-270M
Part No.:
SRR1210-270M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1210-270M.pdf
Description:
FIXED IND 27UH 5A 40 MOHM SMD
Comments
SRR1210-270M Specifications
Series:
SRR1210
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
27 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
4.2A
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
6.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)