Bourns Inc. SRR1210-2R2Y
Part No.:
SRR1210-2R2Y
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1210-2R2Y.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 9.5A 9 MOHM SMD
Comments
SRR1210-2R2Y Specifications
Series:
SRR1210
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
9.5 A
Current - Saturation (Isat):
12.2A
DC Resistance (DCR):
9mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
54MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)