Bourns Inc. SRR1210-331M
Part No.:
SRR1210-331M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1210-331M.pdf
Description:
FIXED IND 330UH 1.4A 450MOHM SMD
Comments
SRR1210-331M Specifications
Series:
SRR1210
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
450mOhm Max
Q @ Freq:
14 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
1.8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)