Bourns Inc. SRR1210A-101M
Part No.:
SRR1210A-101M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1210A-101M.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 2.5A 135MOHM SMD
Comments
SRR1210A-101M Specifications
Series:
SRR1210A
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
DC Resistance (DCR):
135mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)