Bourns Inc. SRR1240-100M
Part No.:
SRR1240-100M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1240-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 4A 32 MOHM SMD
Comments
SRR1240-100M Specifications
Series:
SRR1240
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
32mOhm Max
Q @ Freq:
17 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
27MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)