Bourns Inc. SRR1240-150M
Part No.:
SRR1240-150M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSRR1240-150M.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 3.5A 47 MOHM SMD
Comments
SRR1240-150M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRR1240
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
47mOhm Max
Q @ Freq:
16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)